›  Aktualności       ›  Firma       ›  Kontakt       ›  Mapa serwisu
  
Informacja telefoniczna:
z telefonów stacjonarnych: 0 703 403 313
(koszt 2.56 zł/min. z VAT)
z telefonów komórkowych: 0 703 403 313
(koszt 2.56 zł/min. z VAT)
Newsletter
Nowości, zmiany w rozkładzie, promocje.
   

Forum - wyraź swoja opinię

FORUM
Autor Post Data postu
jasiu
muza
Większość pojazdów jest wyposażonych w odbiorniki CD lub DVD. Czy w związku z tym właściciel firmy przewozowej musi uiszczać opłaty autorskie za korzystanie z nagrań?

Odpłatne jest korzystanie z niektórych utworów muzycznych (np. nagrań instrumentalnych, muzyki poważnej, filmowych linii melodycznych), słowno-muzycznych (np. piosenek, utworów chóralnych), scenicznych (np. przedstawień teatralnych), sceniczno-muzycznych (np. musicali), choreograficznych (np. programów tanecznych) i pantomimicznych oraz audiowizualnych (filmów).
To, czy akurat Ty masz obowiązek uiszczać takie opłaty, zależy od tego, w jaki sposób w Twoich pojazdach korzysta się z tych utworów.
Możliwe są 3 warianty:
- odtwarzanie dla publiczności, czyli np. pasażerów autokarów, utworów, które są płatne,
- odtwarzanie dla publiczności, czyli pasażerów, utworów, które są bezpłatne,
- odtwarzanie utworów tylko na użytek kierowcy.
Odtwarzanie utworów dla pasażerów
Jeżeli Twoi kierowcy odtwarzają dla publiczności, czyli podróżnych znajdujących się w autokarze, utwory zwolnione z ochrony praw autorskich, nie trzeba za to płacić. Są to stare utwory, w których przypadku minęło 70 lat:
- od dnia śmierci autora (lub ostatniego z żyjących współautorów),
- jeżeli twórca nie jest znany – od dnia pierwszego rozpowszechnienia,
- gdy prawa autorskie przysługują osobie innej niż twórca – od dnia rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został ustalony – od dnia jego ustalenia,
- w przypadku filmów – od śmierci osoby, która zmarła najpóźniej spośród: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów lub kompozytora muzyki skomponowanej do tego utworu.

Jeżeli chcesz odtwarzać pasażerom takie utwory, to w odniesieniu do każdego z nich musisz ustalić, kiedy nastąpiła śmierć danej osoby czy też rozpowszechnienie utworu. Bez sprawdzania można używać wyłącznie naprawdę starych utworów, takich jak np. muzyka z XIX w.

Jeżeli natomiast Twoi kierowcy odtwarzają dla publiczności, czyli podróżnych znajdujących się w autokarze, utwory młodsze, to powinieneś płacić ich twórcom wynagrodzenie za korzystanie z nich. Oczywiście nie wpłacasz go bezpośrednio poszczególnym autorom, aktorom czy innym artystom, lecz przekazujesz za pośrednictwem odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

We wniosku o zawarcie umowy z taką organizacją (dostępnym np. na stronie internetowej ZAiKS: www.zaiks.org.pl) będziesz musiał opisać swą działalność, podać informacje adresowe oraz miejsce, w którym zamierzasz korzystać z utworów, a także okres, na jaki chcesz zawrzeć umowę (jednorazowo czy na stałe).

Wybór organizacji należy do Ciebie. Będzie uzależniony od tego, z jakimi autorami organizacja współpracuje i jakie utwory chroni. Niestety, zawarcie umowy z jedną organizacją nie daje gwarancji, że będziesz mógł odtwarzać wszystkie utwory. Każda z organizacji chroni bowiem prawa innych artystów. Jeżeli chodzi o utwory słowno-muzyczne, to na polskim rynku działają dwie organizacje, które łącznie zarządzają wszystkimi prawami autorskimi. Są to: SAWP i STOART. Wobec tego, aby mieć pewność, że wszystkie utwory odtwarzasz legalnie, warto porozumieć się z oboma tymi podmiotami.

Odtwarzanie utworów tylko na użytek kierowcy
Możliwe jest też, że muzykę z płyt Twoi kierowcy odtwarzają jedynie na własny użytek, żeby umilić sobie pracę (jeśli jest to autokar, a nie ciężarówka, będzie to sytuacja, gdy nagłośnienie nie obejmuje całego autokaru, tylko miejsce kierowcy). Wówczas nie mamy do czynienia z odtwarzaniem publicznym. W takim przypadku nie musisz zawierać żadnych umów ani uiszczać wynagrodzenia.
 
2008-12-15 19:11:37
misia
muza
Jasiu chyba Twoja wklejanka pomyliła forum
 
2008-12-16 05:54:47
Paweł
muza
Czy Wy naprawdę nie macie poważniejszych problemów? To czego ten kierowca ma słuchać? Rozmów za plecami ile jajka na targu kosztują albo wrażeń małolat z sobotnich imprez?
 
2008-12-16 11:02:55
jaś
muza
DO MISIA
nie nie pomyliła tylko uważam , że informacjami trzeba się dzielić. Tylko snoby uważają inaczej
 
2008-12-16 21:16:03

Wyświetlono posty od 1 do 4 z 4

Przewozy pasażerskie         Wynajem autobusów         Ośrodek szkolenia kierowców         Serwis usługi motoryzacyjne         Pozostała oferta         Aktualności         Firma         Kontakt
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie S.A.
62-510 Konin  |  ul. Zakładowa 4  |  tel. +48 63 242 20 11  |  fax. +48 63 / 242 40 82
E-mail: sekretariat@pkskonin.pl  |  Internet: www.pkskonin.pl
Biuletyn Informacji Publicznej PKS Konin S.A.