›  Aktualności       ›  Firma       ›  Kontakt       ›  Mapa serwisu
  
Informacja telefoniczna:
z telefonów stacjonarnych: 0 703 403 313
(koszt 2.56 zł/min. z VAT)
z telefonów komórkowych: 0 703 403 313
(koszt 2.56 zł/min. z VAT)
Newsletter
Nowości, zmiany w rozkładzie, promocje.
   

Forum - wyraź swoja opinię

FORUM
Autor Post Data postu
Michał i Robert
POMOCY proszę
Może znajdzie się ktoś kto mógłby nam pomóc.

Pytanie: Pora nocna w naszej firmie przypada w godzinach 21.00-5.00. Kierowca wykonywał w ciągu dnia przewóz na terenie kraju. Ze względu na opady śniegu zakładany plan przejazdu wydłużył się i kierowca powrócił do magazynów firmy o godz. 21.30. W tym dniu miał przepracować 10 godzin (równoważny czas pracy), lecz ze względu na sytuację na drodze pracował przez 2 godziny nadliczbowe. Czy występujące w przepisach ograniczenie dobowego czasu pracy kierowców pracujących w nocy dotyczy tylko sytuacji planowanej pracy w nocy, czy obejmuje pracę w godzinach nadliczbowych spowodowaną obiektywnymi ograniczeniami w ruchu drogowym?
 
2010-02-20 11:43:49
Maciej
wydaje mi się , że to będzie tak
Zakładając, że czas przepracowany podany w pytaniu jest w całości czasem pracy kierowcy, powstaje tutaj problem związany z ustawowym ograniczeniem czasu pracy kierowcy do 10 godzin, w przypadku gdy praca świadczona jest w porze nocnej.

Do czasu pracy kierowcy nie wliczamy okresów pozostawania w dyspozycji przypadających poza rozkładem czasu pracy kierowcy. Takim okresem jest m.in. czas oczekiwania w związku z ograniczeniami w ruchu drogowym. W przedstawionej sytuacji nie można jednak najprawdopodobniej odliczyć wydłużeń związanych z sytuacją na drodze, gdyż opady śniegu spowodowały wydłużenie czasu jazdy ze względu na konieczność wolniejszej jazdy, korki itp. Nie jest to sytuacja, w której kierowca, oczekując na zmianę sytuacji na drodze, mógłby opuścić stanowisko pracy.

Przy ograniczeniu pracy w porze nocnej mówimy o całym czasie pracy przypadającym w tym dniu, czyli nie tylko czasie pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy, ale także pracy w godzinach nadliczbowych oraz innych okresach wliczanych do czasu pracy na mocy przepisów o czasie pracy kierowców. Praca kierowcy – zwłaszcza wykonującego przewozy o charakterze wykraczającym swoją długością poza przewozy stricte lokalne – w pewnym zakresie zawsze będzie nieprzewidywalna w odniesieniu do długości jej trwania. Sytuacje, na jakie wskazuje się w pytaniu, będą się zdarzały. Ich nieprzewidywalność oraz ich długość nie mają jednak, niestety, znaczenia. Łączny czas pracy kierowcy w takim dniu nie może przekroczyć 10 godzin nawet wówczas, gdy praca w porze nocnej to tylko 30 minut
 
2010-02-23 20:02:57

Wyświetlono posty od 1 do 2 z 2

Przewozy pasażerskie         Wynajem autobusów         Ośrodek szkolenia kierowców         Serwis usługi motoryzacyjne         Pozostała oferta         Aktualności         Firma         Kontakt
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie S.A.
62-510 Konin  |  ul. Zakładowa 4  |  tel. +48 63 242 20 11  |  fax. +48 63 / 242 40 82
E-mail: sekretariat@pkskonin.pl  |  Internet: www.pkskonin.pl
Biuletyn Informacji Publicznej PKS Konin S.A.