›  Aktualności       ›  Firma       ›  Kontakt       ›  Mapa serwisu
  
Informacja telefoniczna:
z telefonów stacjonarnych: 0 703 403 313
(koszt 2.56 zł/min. z VAT)
z telefonów komórkowych: 0 703 403 313
(koszt 2.56 zł/min. z VAT)
Newsletter
Nowości, zmiany w rozkładzie, promocje.
   
Firma  
 
Wyszukiwarka połączeń
Z:
Do:
Jesteś tutaj:   Strona główna   ›   Firma   ›   Historia PKS Konin

Historia PKS Konin

Koniec lat 50 XX wieku był dla powiatu konińskiego okresem rozkwitu gospodarczego, był terenem wielkich inwestycji, w wyniku których powstają nowe obiekty przemysłowe – górnictwa, energetyki i hutnictwa.

Konin stał się miejscem pracy tysięcy robotników. Obok Kopalni, Huty, Elektrowni powstały takie zakłady jak: Konińskie Zakłady Naprawcze Sprzętu Górniczego (KZN), „Energoblok”, „Instal”, „Energomontaż”, „Elektrobudowa” i wiele innych średnich i małych zakładów pracy. Jednym z nich był również koniński oddział PKS.

Dworzec PKS przy ul. Grunwaldzkiej
Tak prężnie rozwijające się zakłady pracy tworzyły potrzebę rozwoju transportu samochodowego, co przyczyniło się do powołania, do życia w dniu 1 czerwca 1963 r. Oddziału PKS w Koninie w Organizacji.
Pierwszym dyrektorem był Mieczysław Bill.

Rozpoczęto budowę zajezdni autobusowej przy ul. Poznańskiej, oraz budowę parkingu przy ul.Grunwaldzkiej (obecny dworzec PKS), szkolono pracowników we wszystkich grupach pracowniczych od kierowców i monterów stacji obsługi po pracowników umysłowych.

Brama wjazdowa Placówki Terenowej w Kazimierzu Biskupim
Zbyt małe zaplecze techniczne Oddziału PKS zmusiło ówczesną dyrekcję do szukania nowych rozwiązań. W 1965 roku rozpoczęto budowę Placówki Terenowej w Kazimierzu Biskupim. Zadaniem tej placówki była obsługa przewozów pracowniczych na rzecz Kopalni Węgla Brunatnego.

W roku 1986 oddano do użytku nowoczesną zajezdnię autobusową przy ul. Zakładowej 4, wraz z hotelem dla pracowników. PKS zatrudniał wówczas 1700 pracowników.

Powstanie Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Koninie miało miejsce 1 lipca 1990 roku w wyniku podziału przedsiębiorstwa państwowego mającego nazwę "Krajowa Państwowa komunikacja Samochodowa w Warszawie" na bazie wyłączonego zakładu o nazwie: Oddział Towarowo - Osobowy w Koninie.


Organami założycielskimi byli kolejno:
do 30.09.1996 r. Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, od 01.10.1996 r. Wojewoda Koniński, od 01.01.1999 r. Wojewoda Wielkopolski.
Kolejnym etapem było przekształcenie z dniem 01.12.2005 r. Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Koninie w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa o nazwie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie S.A.

Nasza historia

Dorzec Autobusowy w SłupcyBiurowiec w Koninie przy ul. PoznańskiejZajezdnia Autobusowa w Koninie przy ul. Poznańskiej


Przewozy pasażerskie         Wynajem autobusów         Ośrodek szkolenia kierowców         Serwis usługi motoryzacyjne         Pozostała oferta         Aktualności         Firma         Kontakt
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie S.A.
62-510 Konin  |  ul. Zakładowa 4  |  tel. +48 63 242 20 11  |  fax. +48 63 / 242 40 82
E-mail: sekretariat@pkskonin.pl  |  Internet: www.pkskonin.pl
Biuletyn Informacji Publicznej PKS Konin S.A.